TUĞLA, DÜNYA TARİHİNDE, İMALATI YAPILAN İLK YAPI MALZEMESİDİR. KİL VE SUYUN BULUŞMASI VE ATEŞ İLE BERABERLİĞİ TUĞLANIN DOĞUŞUNU OLUŞTURMAKTADIR. TUĞLA SANATI MEZOPOTAMYADA YER ALAN NİL NEHRİNİN AŞAĞI BÖLGELERİNDE BAŞLAMIŞTIR. BU BÖLGELERDE YAPILAN KAZILARDA EN ESKİ BULGULARIN KALIPLANMIŞ KİL TABLETLER VE DUVAR RÖLYEFLERİNDEN OLUŞTUĞU GÖZLENMİŞTİR. BUDA GÖSTERİYORKİ TUĞLA ÜRETİMİ DAHA BUZAMANLARDA BAŞLAMIŞ TAPINAKLAR VE ZENGİN BİNALAR TUĞLA TABLETLERİ İLE İNŞA EDİLMİŞTİR. 1877-1917 YILLARI ARASINDA BABİL ŞEHRİNDE YAPILAN KAZI VE ARAŞTIRMALARDA HALEN MODERN BİNALARDA GÜNÜMÜZDE KULLANILAN TUĞLALARA BENZER ŞEKİLLİ KESKİN KENARLI ÇIK TEKNİK İMAL EDİLMİŞ TUĞLALAR BULUNMUŞTUR. BU NEDENLE DÜNYANIN 7 HARİKASINDAN BİRİ OLAN BABİL KULESİ PİŞMİŞ TUĞLANIN SİSTEMLİ VE DÜZENLİ İLK KULLANILDIĞI BİNA OLARAK KABUL EDİLİR. OSMANLI DÖNEMİNDE TUĞLAYA STANDART GETİRİLMİŞ OLUP  BU STANDARTIN DIŞINA ÇIKAN TUĞLALAR İNŞAATTA KULLANDIRILMAZ HATTA SATIŞINA İZİN VERİLMEZDİ.

1: Fatih Sultan Mehmed Dönemi

Resimlerle Tuğla Tarihi :

Aşağıda göreceğiniz resimler çeşitli web sitelerinden derlenmiş olup ilginizi çeken resme tıkladığınızda o resim ile ilgili tarihi okuyabilirsiniz.  

Eğri Minare:

Selçuklu dönemine ait olup, 1221-1236 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Kırmızı tuğladan yapıldığı için Kızıl Minare olarak anılmaktadır.

egri minare

 

Alanya Kulesi:

Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. İsmini alt kısmında bulunan kızılımsı taşlardan ve üst kısımları teşkil eden tuğlalardan almıştır. 2

Enez Kalesindeki Klise:

Antik Çağda Akropol denilen yüksek bir tepe üzerindeki kalenin tarihçi Prokopios, Balkanlardan gelen barbar akınlarını önlemek amacıyla yapıldığını yazmıştır. Kalenin yapım tarihi kesin olmamakla birlikte, duvarlarındaki devşirme yapı malzemeleri Bizans öncesi yapıldığına işaret etmektedir..

3

Harakan Kümbeti:

Gazvin-Hemedan arasındaki Harakan bölgesinde bulunan ve İran Selçuklu sanatının pek çok özelliğini biraraya getiren erken tarihli iki kümbet, yöre halkı arasında Koşa İmam (çifte imam) adıyla bilinir. Birbirinden 30 m uzakta yapılan bu iki mezar anıtı sanat tarihine I. ve II. Harakan kümbetleri olarak geçmiştir. I. Harakan Kümbetinin girişindeki yazıtta Alparslan döneminde, 1067-1068 yıllarında Ebu Said Bicar ibn Sad takafından Zencanlı mimar Muhammed bin Mekkiye yaptırıldığı yazılıdır. Tamamiyle tuğladan ve sekizgen planlı olarak yapılan kümbet, köşelerinden silindirik payelerle desteklenmiştir. Üstünü örten külah bugün yok olduğu için sadece alttaki kubbenin tuğla örgüsü görülür.

4